Сергій Миколайович Виноградський – мікробіолог, еколог та ґрунтознавець, один з основоположників сучасних економічних поглядів у науці. Народився 1(13) вересня 1856 р. у сім’ї державного службовця і землевласника Миколи Костянтиновича Виноградського, який у 1871 р. придбав Городоцький маєток. С. М. Виноградський після закінчення 2-ї Київської гімназії та нетривалого навчання на юридичному факультеті Київського університету і Санкт-Петербурзької консерваторії здобуває вищу освіту на природничому відділенні фізико-математичного факультету Санкт-Петербурзького університету. Пізніше стажується у кращих університетах Німеччини, Швейцарії. Саме у Страсбурзі, працюючи в 1888 р. у відомого ботаніка Г. А. де Барі, С. Виноградський вивчає фізіологію сірко- і залізобактерій та відкриває явище хемосинтезу. 

Історична постать
Це епохальне відкриття ставить прізвище Виноградського поряд зі вченими І. Павловим, Л. Пастером, І. Мечниковим. Протягом 1891-1905 рр. С. М. Виноградський жив у Санкт-Петербурзі. Тут спочатку очолював відділ загальної мікробіології Інституту Експериментальної медицини, а у 1902 р. став директором Інституту. У 1905 р. вчений покинув наукову діяльність, залишив Санкт-Петербург і переїхав до свого маєтку в місто Городок. Тут С. Виноградський займався господарством і підприємницькою діяльністю. Маєток перетворив у сучасне сільськогосподарське господарство, висадив фруктовий сад, відновив роботу 5-ти млинів, розводив високоплемінну худобу, привів до ладу лісове господарство.
 
Революція і громадянська війна змусили його покинути Городок. На запрошення інституту Пастера у Парижі С. Виноградський очолив відділення ґрунтової мікробіології. В останні роки він займався наукою і підготовкою до видання своїх праць, створених упродовж 50-ти років наукової діяльності.
 
Помер С. М. Виноградський 24 лютого 1953 р. Похований у Брі-Комт-Робер під Парижем.
Please follow and like us:
gorodok-admin
Author: gorodok-admin

qwerty